Make a donation
RN logoRM logo

Welcome

The Royal Navy and Royal Marines Children’s Fund is the only charity dedicated to supporting children whose parents work, or have worked, for the Naval Service.

The needs of the children are paramount and help is provided when not available from family or statutory sources.

“The support you give so generously, makes him feel valued and worth investing in, and helps him to have pride and faith in himself. From the bottom of my heart and with every fibre of my being. Thank you.”

One of the families we’ve helped

Films produced by Beautiful Train Ltd, Director Gavin Toomey

bigstock_freephoto-Boy_With_Hat_7899

A fantastic evening of fundraising fun!

The Royal Navy & Royal Marines Children’s Fund is the only charity dedicated to supporting children whose parents work, or have worked, in the Naval Service, supporting 2000 children each year. 

They held a fundraising concert and supper in Leadenhall Market on Saturday 11th July.  Guests had a fantastic supper supplied by Chamberlain’s of London and then were royally entertained by the Royal Marines Association Jazz Trio and All That Malarkey – a unique and amazing cabaret group.  Thanks go to Chamberlain’s of London and White Light for all their support of the evening.

2015 Children’s Art Competition – The Winners!

A group of six judges; Val Braithwaite from Bloomsbury Publishing, Rev Simon Springett from Aggie’s, Elaine Boorman and Hattie Gordon from Reading Force, Jo Scrivener from Starfish Design and Helen Mason from In Silent Service, met in London last week to pick the winners from the many entries for this years art competition.

The theme this year was ‘Favourite Book Character’ and it certainly sparked the imagination of the children.  The many entries were narrowed down to a shortlist of 46 spread over five age categories. Judging was tough and in many of the categories the judges could not agree so more than one prize was given. Here are the results in order of Age Groups….

AGE GROUP 4-6                                                                                                                                                                   
1st             Lucy Wills                        Little Red Riding Hood

2nd           Kennard Hadinata           Look! My Dragon Pals!

3rd            Noah Morley                    My Parrot and My slug with a donut shell

Runners up         

Neve Corbett                                         Where is the green sheep?

Charlie Farran                                       Power Ranger

Samuel Lawn                                         Underarm Alice

Tabitha Spies                                         The Gruffalo Animals

 

2015 Children’s Art Competition – The Winners!…cont

AGE GROUP 13-15

1st             Saffron Paterson               The Secret Garden ‘Mary’

2nd           Tyler Olding                           Wild Things

2nd           Emma Costigan                                    Sherlock Holmes

3rd            Emily Gore                             The Little Mermaid

3rd            Alice Kramer                        The Wolf

Runners up

Charlie Gorringe                                  Paddington Bear

James Hampson                                  Edmund Pevensie

Ollie McTear                                           Gandalf the Grey

Anna Rogers                                           Daffy Duck

 

2015 Children’s Art Competition – The Winners!…cont

AGE GROUP 11-12

1st             David Edie                              Fantastic Mr Fox

2nd           Jemimah Dicker                    Jemima Puddle-Duck

2nd           Erin Weatherup                   Mary Poppins

3rd            Tobias Nicholson              Iron Man Helmet

3rd            Garv Saxena                         Phaethon

Runners up

Thomas Grogan                                 Naruto Strip

Felicity Heywood                                Ginger in the paddock

Rebekah O’Donnell                           Smog the Dragon

 

2015 Children’s Art Competition – The Winners!…cont

AGE GROUP 9-10

1st             Ava Hooper                           Matilda

2nd           Isobel Hailey                        Qween of the Ocean

3rd            Beatrice Abbott                     Richard Parker

Runners up

Matthew Boyce                                      Purvis

Sophie Clinton                                      Minnie Mouse

William Fitzgerald                              Silas – The Graveyard Book

Bryce Forrester                                    Paddington

Robyn Kemsley                                    Donald Duck

George Lewis                                         Peppa Pig

Harry Stone                                           Where’s Wally 1st Class Stamp Rice Art

 

2015 Children’s Art Competition – The Winners!…cont

AGE GROUP 7-8

1st             Ian Yu                                    Horrid Henry and the ghosts

2nd           Tommy Wills                        Mr Twit

3rd            Sim Luo-Tong                      Sophie chatting to tiger over a cuppa

Runners up

Jessica Beesley                                    Mouse

Tianna Lee Blane                                The Billionaire Boy

Serena Brannan                                   The Special Bear

Yasmine Cook                                      Amelia Jane

Evelyn Duckworth                               Hermione Grainger

Charlie Preston                                    Willy Wonka

Frejah Rose                                           Mouse on cheese

Kamil Wypior                                       Horatio Nelson

 

Children Walking and Holding Hands
Family Sitting